ZAWARTOŚĆ KOSZYKA

Wózek jest pusty

Miód niejedno ma imię

Dowiedz się, z jakich pszczelich przysmaków możesz wybierać!

Wiadomo, że sztuka pszczelarska rozwijała się już tysiące lat przed naszą erą na terenach współczesnej Grecji. Jednak mimo że pszczoły ciągle w taki sam sposób zbierają pyłki i produkują miód, to opracowano patenty na to, aby specjał ten mógł mieć jeszcze ciekawszy smak, kolor, właściwości, a nawet konsystencję. Ten słodki, naturalny przysmak występuje dziś w wielu wersjach - znajdziesz je także w naszym sklepie!

Najpopularniejszej rodzaje miodów

Dla jednych to tylko kolejny gatunek herbaty. Dla innych dodatek do ciast czy deserów. Jeszcze inni uznają ją za jeden z królewskich naparów. Czym jest matcha? Tak naprawdę to sproszkowane liście zielonej herbaty, które pochodzą prosto z Japonii. W żadnym jednak wypadku nie jest to zielona herbata, którą znamy ze sklepowych półek! Różnice między matchą a zieloną herbatą dotyczą m.in. sposobu uprawy, zbiorów czy parzenia.

Tuż po zimie, wraz z nadejściem ciepła i sprzyjających warunków pogodowych, herbata matcha wypuszcza pierwsze pąki. Dla pasjonatów uprawiających matchę jest to znak, by rozpocząć proces zacieniania, tak by do liści herbacianych docierało wyłącznie 70% słońca. Zabieg ten ogranicza przemianę słodkich aminokwasów w gorzkie katechiny, dzięki czemu liście zachowują słodycz. Po zakończeniu dojrzewania liście są zrywane i transportowane do fabryki, gdzie ulegają procesowi ogrzewania parą. Potem następuje odpowiednia selekcja, suszenie i proszkowanie. Produktem końcowym jest bohaterka dzisiejszego artykułu, czyli matcha.

Herbata matcha i jej wyjątkowe właściwości

Choć wiele osób w dalszym ciągu nie wyobraża sobie zamiany ulubionej kawy na sproszkowaną zieloną herbatę, w ostatnich latach matcha zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Wszystko za sprawą jej prozdrowotnych właściwości. Mało kto bowiem wie, że matcha jest uznawana za najzdrowszą herbatę wśród wszystkich zielonych gatunków! Co daje jej regularne spożywanie?

  1. Po 5-8 minutach parzenia matchy wytwarza się L-teanina, która niweluje stres, wycisza organizm i pomaga się zrelaksować, a jednocześnie nie otumania.
  2. L-teanina korzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu dopaminy i serotoniny. Tym samym korzystnie wpływa na samopoczucie i sen.
  3. Matcha charakteryzuje się wysoką zawartością katechiny, która chroni serce i obniża poziom złego cholesterolu.
  4. Zawarte w matchy antyoksydanty i przeciwutleniacze działają przeciwzapalnie oraz przyczyniają się do ograniczenia rozwoju chorób przewlekłych (m.in. cukrzycy czy nadciśnienia), chorób nowotworowych oraz chorób układu krążenia.
  5. Matcha działa antybakteryjnie i oczyszczająco. Wszystko za sprawą dużej ilości chlorofilu, który pomaga oczyścić organizm z toksyn.
  6. Dzięki katechinom zielona herbata matcha korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego. Jedna filiżanka naparu dostarcza organizmowi wysokie stężenie witamin A i C, wapnia, żelaza oraz potasu.
  7. Zawartość związku EGCG (galusan epigallokatechiny) korzystnie wpływa na metabolizm i sprawia, że matcha przyspiesza termogenezę, tym samym wspomagając utrzymanie prawidłowej masy ciała.
  8. Najważniejszą właściwością jest jednak fakt, że mimo braku kofeiny matcha wykazuje działanie pobudzające! Właśnie dlatego stanowi ona bardzo ciekawą alternatywę dla kawy.

Najpopularniejszej rodzaje miodów

To, że miody różnią się od siebie, można dostrzec gołym okiem. Niektóre z nich są ciemne, a inne mają jasny, złocisty odcień. Smak miodu, jego barwa, ale także walory zdrowotne zależą od tego, gdzie znajduje się pasieka i z jakich kwiatów czy drzew pszczoły zbierają nektar, pyłek lub spadź. Istnieje wiele rodzajów miodów, a te z nich, które cieszą się największą popularnością to:

  • miód wielokwiatowy - ma on niepowtarzalny smak między innymi ze względu na sposób, w jaki powstaje - aby można było cieszyć się tym przysmakiem, pszczoły muszą najpierw zebrać pyłki i nektar z rozmaitych gatunków kwiatów. Jest on mniej kaloryczny od innych miodów i ma złocisty kolor. Wyróżnia go też delikatny, słodki smak. Jest naturalnym lekiem na przeziębienie, a jego regularne spożywanie stanowi element profilaktyki chorób serca
  • miód gryczany - powstaje w pasiekach, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie pól gryki. Ma on charakterystyczny posmak i ciemny, herbaciany kolor. Docenia się go też za walory zdrowotne. Jest źródłem witaminy C, antyoksydantów i zapobiega miażdżycy. Można używać go do wypieków, deserów, owsianek oraz przygotowywać sosy i marynaty na jego bazie
  • miód spadziowy - słynie on zwłaszcza ze swoich właściwości leczniczych. Powstaje nie z nektarów i pyłów, a ze spadzi. Spadź znajduje się na liściach drzew iglastych i liściastych - jest to wydzielina produkowana przez owady żerujące w lasach. Miód ten jest słodki, ale można niekiedy wyczuć w nim specyficzną goryczkę. Jest też bardzo zdrowy - ma działanie antybakteryjne, wykrztuśne, oczyszcza, uspokaja, łagodzi kaszel i świetnie radzi sobie z przeziębieniem.
  • W przypadku każdego miodu trzeba zwrócić uwagę na to, skąd on pochodzi - warto wybierać pszczele przysmaki, które wyprodukowano w polskich pasiekach.
Newsletter
& 6% zniżka
Zapisz się a otrzymasz kod rabatowy z 6% zniżką na cały asortyment! Kod otrzymasz w wiadomości e-mail po potwierdzeniu zapisania się do newslettera. You can opt out at any time. Please refer to our legal notice for details.